logo MPWiK

Aktualności

 

Nieopodal Leszna, nad Jeziorem Sławskim, usytuowana jest oczyszczalnia ścieków obsługująca miasto Sława i pobliskie miejscowości. Delegacja z naszej firmy wybrałą się tam z wizytą techniczną.

Oczyszczalnia to obiekt typu mechaniczno-biologicznego z wykorzystaniem metody osadu czynnego. Jest jednak coś co wyróżnia ją spośród obiektów w całym kraju - prąd do zasilania wszystkich urządzeń technologicznych pochodzi z energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sława zrealizował w ubiegłym roku zadanie pod nazwą „Wykonanie elektrowni fotowoltaicznej wraz z niezbędną infrastrukturą elektroenergetyczną i układem pomiarowym." Wodociągowcy ze  Sławy uzyskali na inwestycję dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w kwocie  1 155 490,00 zł. Za tą kwotę zrealizowano wykonanie konstrukcji nośnej pod panele fotowoltaiczne, zainstalowano panele w liczbie 800 sztuk oraz układy inwerterowe i pomiarowe. Elektrownia ma moc 200kW, w całości zabezpiecza potrzeby energetyczne oczyszczalni a nadwyżki prądu sprzedaje do sieci państwowej. Za wyprodukowaną enegię odnawialną otrzymuje zielone certyfikaty, które są żródłem dodatkowego dochodu.

Ta instalacja to świetny przykład innowacyjnych rozwiązań zmierzających do poprawy efektywności energetycznej procesów oczyszczania ścieków.

Nieprawidłowy alias bądź nr ID kontaktu

a p j