logo MPWiK

Aktualności

 

Podczas prac modernizacyjnych na ulicy Chrobrego natrafiono na fragment starego drewnianego rurociągu. Najprawdopodobniej jest to część drewnianego systemu wodociągowego, który pojawił się w Lesznie już w XVIII w.

W tamtych czasach w centrum miasta umieszczono baseny do których doprowadzano wodę ze żródła Pażla (Paschelbrunnen). Był to wodociąg grawitacyjny w którym ujęcie wody (żródło) znajdowało się kilka metrów wyżej od punktów poboru wody (zbiorniki, baseny). Obecna ulica Chrobrego na przełomie XVIII/XIX w. znajdowałą się w zasiegu tzw. dużego wodociągu (der grosser Gang) i wykopana rura to zapewne jeden z nielicznych egzemplarzy pozostawionych w ziemi po przeprowadzonej w 1864 r wymianie rur drewnianych na żeliwne. "Rura znajdowała się w wykopie na głębokości ok 1,5.m. Zlokalizowaliśmy ją przy skrzyżowaniu ulicy Chrobrego i Brackiej. Po zdjęciu szalunków z wykopu sprawdzimy czy nie ma tam innych pozostałości historycznego wodociągu i będzie można coś więcej powiedzieć o znalezisku" - mówi nadzorujący prace budowlane archeolog Jarosław Wyrwiński.

Drewniany rurociąg zabezpieczono i umieszczono w zakładowym  muzeum wodociągów znajdującym się przy siedzibie MPWiK Leszno na ulicy Lipowej 76A.

Nieprawidłowy alias bądź nr ID kontaktu

a p j