Ogłoszenia i komunikaty

  • Nowe taryfy za wodę dla gminy Lipno

    Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o. o. w Lesznie ogłasza nowe taryfy dla zbiorowego...

    Czytaj więcej...

Aktualności

  • Częstowaliśmy kranówką na Dniach Leszna

    Podczas tegorocznych obchodów dni miasta nasza Spółka na leszczyńskim Rynku zgotowała dla...

    Czytaj więcej...

Historia pod ziemią

Podczas prac modernizacyjnych na ulicy Chrobrego natrafiono na fragment starego drewnianego rurociągu. Najprawdopodobniej jest to część drewnianego systemu wodociągowego, który pojawił się w Lesznie już w XVIII w.

W tamtych czasach w centrum miasta umieszczono baseny do których doprowadzano wodę ze żródła Pażla (Paschelbrunnen). Był to wodociąg grawitacyjny w którym ujęcie wody (żródło) znajdowało się kilka metrów wyżej od punktów poboru wody (zbiorniki, baseny). Obecna ulica Chrobrego na przełomie XVIII/XIX w. znajdowałą się w zasiegu tzw. dużego wodociągu (der grosser Gang) i wykopana rura to zapewne jeden z nielicznych egzemplarzy pozostawionych w ziemi po przeprowadzonej w 1864 r wymianie rur drewnianych na żeliwne. "Rura znajdowała się w wykopie na głębokości ok 1,5.m. Zlokalizowaliśmy ją przy skrzyżowaniu ulicy Chrobrego i Brackiej. Po zdjęciu szalunków z wykopu sprawdzimy czy nie ma tam innych pozostałości historycznego wodociągu i będzie można coś więcej powiedzieć o znalezisku" - mówi nadzorujący prace budowlane archeolog Jarosław Wyrwiński.

Drewniany rurociąg zabezpieczono i umieszczono w zakładowym  muzeum wodociągów znajdującym się przy siedzibie MPWiK Leszno na ulicy Lipowej 76A.

Nieprawidłowy alias bądź nr ID kontaktu